Sadarbības turpināšana sekmēs Latvijas komandas cīņu par ceļazīmi uz 2020. gada Tokijas Olimpiskajām spēlēm, kurās pirmo reizi tiks sadalītas medaļas 3x3 basketbolā.

2017. gada jūlijā Amsterdamā (Nīderlande) Latvijas 3x3 basketbola izlase tieši ar Nauri Miezi, Kārli Paulu Lasmani, Agni Čavaru un Edgaru Krūmiņu sastāvā kļuva par Eiropas kausa ieguvējiem, ar īpašu lēmumu tiekot iekļauti Latvijas Olimpiskās vienības sportistu pulkā 2018. gadam, saņemot B sastāvam atbilstošo atbalstu. Šis pats 3x3 basketbolistu kvartets 2018. gada jūnijā Manilā (Filipīnas) izcīnīja piekto vietu Pasaules kausā, bet tā paša gada septembrī Bukarestē (Rumānija) kļuva par Eiropas vicečempioniem.

Ceļā uz 2020. gada Tokijas Olimpiskajām spēlēm FIBA 3x3 basketbola Pasaules ranga punktu krāšana aizsākās jau pagājušā gada 1. novembrī, tādēļ loģisks solis Latvijas 3x3 basketbola izlases izredžu palielināšanā bija sadarbības turpināšana ar Latvijas Olimpisko vienību (LOV). 15. janvārī visi četri labākie Latvijas 3x3 basketbolisti – Miezis, Lasmanis, Čavars un Krūmiņš – viesojās LOV telpās, kur arī tika parakstīti sadarbības līgumi.

“Latvijas 3x3 basketbola izlases sportiskie sasniegumi 2018. gadā atbilst LOV nolikumam un varam būt gandarīti par sadarbību kopumā pagājušajā gadā,” uzsvēra Latvijas Olimpiskās vienības valdes priekšsēdētājs Einars Fogelis. “LOV atbalsts ir ne tikai valsts stipendijas sportistiem, bet arī labāko Latvijā pieejamo apstākļu nodrošināšanā treniņiem, rehabilitācijai un sporta medicīnā. Sarunā ar puišiem jau uzsvēru, ka, sadarbība ar LOV palīdzēs iespējami labi sagatavoties atbildīgākajiem startiem, bet, protams, svarīgākais darbs laukumā viņiem būs jāpaveic pašiem!”

Latvijas 3x3 basketbola attīstība ir spilgts piemērs ir Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) popularizētajam sauklim “No ielām līdz Olimpiādei”, jo visam sākums bija “Ghetto Basket” turnīri Rīgā, Grīziņkalnā. Tieši tur sevi apliecināja Nauris Miezis un Edgars Krūmiņš, bet 2017. gada pavasarī komandas menedžera Jāņa Āres ideālā sastāva meklējumi vainagojās ar pasaules viena no labākajiem kvartetiem izveidi. Kārlis Pauls Lasmanis un Agnis Čavars kļuva par komandas sastāvdaļām, bez kurām pašreiz nav iedomājama “Ghetto Basket” izlase un Latvijas valstvienība.

“Liels prieks, ka mūsu 3x3 basketbolistiem izdevās tikt līdz Latvijas Olimpiskās vienības A sastāvam, jo vēl pirms dažiem gadiem būtu grūti iedomāties, ka Nauris Miezis, Edgars Krūmiņš un arī Agnis Čavars varētu nonākt valsts labāko sportistu pulkā,” komentēja “Ghetto Games” līderis Raimonds Elbakjans. “Tas ir neticams pavērsiens un aizraujošs piedzīvojums mums visiem, kuri piedalās 3x3 basketbola ceļā no Grīziņkalna līdz Olimpiskajai Tokijai. Protams, sadarbība ar LOV dod iespēju mūsu četriem 3x3 basketbolistiem būt par profesionāliem sportistiem.”

2017. gada jūnijā tika pieņemts lēmums iekļaut 3x3 basketbolu Olimpisko spēļu programmā. 2020. gada vasarā Tokijā (Japāna) pa astoņām vīriešu un sieviešu izlasēm sadalīs vēsturē pirmos Olimpisko medaļu komplektus.

“Pats biju klāt 2014. gada Pasaules Jaunatnes Olimpiskajās spēlēs Ķīnas pilsētā Nandžingā, kur pirmo reizi oficiālajā programmā bija iekļauts 3x3 basketbols,” atceras Fogelis. “Tās bija ļoti aizraujošas spēles, vēl gan bez Latvijas pārstāvju līdzdalības. Tās bija 3x3 basketbola ugunskristības Olimpiskajā saimē, bet nākamajās Jaunatnes Olimpiskajās spēlēs pagājušajā gadā Argentīnas galvaspilsētā Buenosairesā šis sporta veids bez jebkādām šaubām bija ievērojama to sastāvdaļa, pulcējot ļoti daudz skatītāju tribīnēs. Nešaubos, ka arī 2020. gadā Tokijā 3x3 basketbolā būs jaudīgs un aizraujošs turnīrs.”

2019. gada 1. novembrī kļūs zināma puse no Tokijas Olimpisko spēļu dalībniekiem. Automātiskās ceļazīmes saņems FIBA 3x3 basketbola Pasaules ranga četras labākās valstis gan vīriešiem, gan sievietēm. Noteikts, ka četru izlašu pulkā nevarēs būt vairāk par diviem pārstāvjiem no kontinenta katrā no dzimumiem. Uz doto brīdi vīriešu konkurencē Latvija ieņem piekto vietu pasaulē, atpaliekot vienīgi no Serbijas, Krievijas, Japānas un Slovēnijas. Tuvojoties Olimpiskajām spēlēm, noteikti daudzi ierobežojumi ranga punktu saņemšanā, tādēļ Latvijai noteikti ir labas izredzes pacīnīties par nepieciešamo otro vietu Eiropas ieskaitē.

Ja puse no Tokijas Olimpisko spēļu dalībniecēm tiks noteiktas pēc FIBA Pasaules rangā, tad par pārējām ceļazīmēm būs iespēja cīnīties kvalifikācijas turnīros. 2020. gada maijā pa divdesmit izlasēm piedalīsies turnīrā, kurā izspēlēs pa trijām ceļazīmēm. Savukārt nākamā gada jūnijā tiks izspēlēts vēl pa vienai vietai Tokijas Olimpiskajā turnīrā.

Naurim Miezim un Agnim Čavaram gada pirmais turnīrs ieplānots jau svētdien, 20. janvārī Lietuvas pilsētā Garļavā, kur viņi kopā ar Artūru Strēlnieku un Armandu Ginteru pārstāvēs “Ghetto Basket” Lietuvas ziemas čempionāta trešajā posmā, cīnoties par ceļazimi uz FIBA 3x3 basketbola Pasaules tūres kvalifikācijas “Challenger” turnīru. Kārlis Pauls Lasmanis klasiskā basketbola sezonas laikā pārstāv “Betsafe/Jūrmalas” rindas, bet Edgars Krūmiņš iziet rehabilitācijas procesu pēc savainojuma.

Informāciju sagatavoja: Renārs Buivids (“Ghetto Games”), foto: Edgars Vērpe (“Ghetto Games”).