Pēc 31 dienas Sočos svinīgā ceremonijā tiks iedegta lielā Olimpiskā lāpa, kas degs visu sacensību laiku. Pēc 31 dienas sportisti sāks cīņas, kurām gatavojās visus iepriekšējos četrus gadus.

Portāls “Delfi Sports” sagatavojis nelielu ieskatu par to, kas izdarīts, lai Olimpiskās spēles varētu notikt.

Samērā savlaicīgi, pirms Ziemassvētkiem tika paziņots, ka Sočos ir pabeigta visu sporta objektu un infrastruktūras celtniecība, un pilsēta ir praktiski gatava uzņemt XXII ziemas Olimpiskās spēles.

Neskatoties uz to, ka celtniecības darbu laikā netrūka ne kāzusu, ne aizdomu par līdzekļu izšķērdēšanu un nelegālā darbaspēka izmantošanu, viss ir uzbūvēts, un paveikts laikā.

Gatavojoties Olimpiādei, uzbūvēti vairāk kā 360 kilometri ceļu un tiltu, 102 ceļu pārvadi 27 kilometru garumā, 54 dzelzceļa tiltu konstrukcijas vairāk kā 16 kilometru garumā, vairāk kā 201 kilometrs dzelzceļa un 22 tuneļi. Pēc šā sporta foruma beigām pilsētas īpašumā pāries 140 no uzbūvētajiem 400 objektiem.

Iespējams, arī iepriekš spēļu rīkotājiem bijušas nedienas ar Olimpisko lāpu un tās, iespējams, tika slēptas vai noklusētas, bet tik daudz kuriozu, problēmu un negadījumu kā ar Soču lāpu vēl nav pieredzēts.

Kad Kremļa vārtos modernā un speciāli konstruētā, "īpaši drošā" lāpa nodzisa pirmo reizi, šī ziņa un video apskrēja visu zemeslodi. Arī nākamās lāpas nodzišanas tika fiksētas un apspriestas ar līdzīgu entuziasmu, bet drīz vien šīs ziņas kļuva tik regulāras, ka zaudēja lielu daļu gan aktualitātes, gan mediju intereses. Kā tiek ironizēts - lāpas stafetes nobeigumā jau īpaši jāizceļ tās pilsētas, kur nav bijušas nekādas problēmas.

Taču, neskatoties uz niķīgo liesmu, pati stafete noris kā plānots. Lāpa viesojusies gan kosmosā, gan pabijusi zem ūdens Baikāla ezerā, gan Sibīrijā; to nesuši gan estrādes un šovbiznesa zvaigznes, gan politiķi, gan pavisam parasti Krievijas iedzīvotāji. Mēnesi pirms Soču Olimpisko spēļu atklāšanas un lielās Olimpiskās lāpas iedegšanas būs aizvadītas 93 stafetes dienas, un šajā dienā lāpa viesosies Ņižņijnovgorodā.

Soču XXII ziemas Olimpiskās spēles būs pirmās, ko rīko neatkarīgā Krievija pēc PSRS sabrukuma. Tā kā vairākos sporta veidos vēl nav noslēgušās kvalifikācijas sacensības, nav precīzi zināms, cik sportistu kopumā piedalīsies Soču Olimpiādē. Tomēr ir zināms tas, ka viņi visi cīnīsies par 98 medaļu komplektiem 15 sporta veidos.

Gaidāmajās Olimpiskajās spēlēs iekļautas šādas disciplīnas: kalnu slēpošana, biatlons, bobslejs, distanču slēpošana, kērlings, daiļslidošana, frīstaila slēpošana, hokejs, kamaniņu sports, ziemeļu divcīņa, šorttreks, skeletons, lēkšanā ar slēpēm, ātrslidošana un snovbords.

Olimpisko debiju šajās spēlēs piedzīvos diezgan liels skaits disciplīnu - 12. To vidū ir jauktā biatlona stafete, komandu daiļslidošanas sacensības, divi frīstaila veidi vīriešiem un sievietēm, trīs snovborda veidi abu dzimumu sportistiem, tramplīnlēkšana sievietēm un kamaniņu stafete, kurā itin labas izredzes var būt arī Latvijai.

22. Ziemas Olimpiskās spēles tiks atklātas 7.februārī, bet sacensības daiļslidošanā, frīstaila slēpošanā un snovbordā sāksies jau 6.februārī. 

Latvijas olimpiskajā delegācijā noteikti būs vismaz 50 sportisti, un lielu daļu no tās veidos hokeja valstsvienība, kas sastāvu uz Sočiem sola paziņot 7.janvārī.

Tāpat ir zināms, ka Olimpiskajās spēlēs piedalīsies deviņi kamaniņu braucēji - vīri [olympian id="108" name="Mārtiņš Rubenis"], [olympian id="548" name="Inārs Kivlenieks"] un [olympian id="611" name="Kristaps Mauriņš"], dāmas [olympian id="610" name="Ulla Zirne"] un [olympian id="605" name="Elīza Tīruma"], kā arī divnieku ekipāžas [olympian id="500" name="Andris Šics"]/[olympian id="501" name="Juris Šics"] un [olympian id="545" name="Oskars Gudramovičs"]/[olympian id="551" name="Pēteris Kalniņš"], kā arī ātrslidotājs [olympian id="546" name="Haralds Silovs"], šorttrekists [olympian id="612" name="Roberto Puķītis"]. Tāpat Latvijai pienākas pa vienai vietai vīriešu un sieviešu biatlona sacensībās. Skaidrs, ka vīriešu biatlona sacensībās Latviju pārstāvēs [olympian id="559" name="Andrejs Rastorgujevs"], bet [olympian id="549" name="Žanna Juškāne"] un Baiba Bendika cīnās par vietu Olimpiskajās sieviešu sacensībās.

Tāpat ir skaidrs, ka Sočos redzēsim arī mūsu skeletonistus - [olympian id="502" name="Martinu"] un [olympian id="144" name="Tomasu Dukurus"], kuri ir galvenie favorīti uz medaļām. Tikmēr bobslejistiem jāturpina cīņa par kvalificēšanos, lai arī Latvija arī šajā sporta veidā, visticamāk, tiks pārstāvēta.

Tikmēr Latvijas kalnu slēpotāji uz Sočiem cer aizbraukt piecu sportistu sastāvā, bet šobrīd A normatīvus izpildījuši [olympian id="563" name="Kristaps Zvejnieks"], [olympian id="560" name="Roberts Rode"] un Agnese Āboltiņa. Savukārt distanču slēpošanā Latvijai pienākas divas ceļazīmes, bet ir iespēja izcīnīt arī trešo. Vēl Latvija kandidē uz dalību snovbordā. Līdzīgi kā pirms četriem gadiem, šajā aizraujošajā un modernajā sporta veidā Toms Petruševics ir palicis vienīgais kandidāts uz vietu Olimpiskajā komandā. Kvalifikācijas ilgs līdz 19.janvārim.

Pirms četriem gadiem Vankūveras Olimpiskajās spēlēs Latviju pārstāvēja 58 sportisti, kuri startēja deviņos sporta veidos. Latvijas delegācijā ar sudraba godalgām no Vankūveras mājās atgriezās kamaniņu braucēju divnieka ekipāža Juris un Andris Šici, kā arī skeletonists Martins Dukurs. Nekad iepriekš Latvijai, startējot kā neatkarīgai valstij, ziemas Olimpiskajās spēlēs līdz tam nebija izdevies tikt pie sudraba medaļām. Iepriekš lielākais panākums bija kamaniņbraucēja Mārtiņa Rubeņa bronza 2006. gada Turīnas Olimpiskajās spēlēs.