Piektdien – 24.martā, Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) Ģenerālās asamblejas sesijā tika aktualizēts Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pēkšņi plānotais projekts apvienot četras Nacionālās sporta bāzes – Bobsleja un kamaniņu trasi “Sigulda”, “Daugavas stadionu”, tenisa centru “Lielupe” un sporta centru “Mežaparks”, izveidojot valsts SIA “Nacionālais sporta centrs”. Šāda IZM iecere nav apspriesta ar sadarbības partneriem un iesaistītajām pusēm, un stiprā slepenība un straujā virzība raisa bažas par projekta mērķi un lietderību.

Par šādu IZM ieceri LOK Ģenerālās asamblejas dalībniekus iepazīstināja LOK prezidents Aldons Vrubļevskis, uzsverot, ka IZM Nacionālo sporta bāžu apvienošanas projekts notiek stiprā slepenībā un straujā tā virzīšana izskatīšanai Ministru kabinetā raisa daudz jautājumu, taču atbildes uz tiem neviens no IZM nesniedz.

“Nav loģiska četru tik funkcionāli un saimnieciski atšķirīgu, dažādās Latvijas vietās atrodošos, sporta bāžu apvienošana vienā lielā valsts kapitālsabiedrībā. Ieguvumus šādai apvienošanai nevar redzēt vai tie tiek slēpti, tāpat kā nav skaidri šādas vēlmes finansiālie, ekonomiskie un administratīvie ieguvumi”, LOK Ģenerālās asamblejas dalībniekiem atklāja LOK prezidents Aldons Vrubļevskis. “Sevišķi neskaidra ir sporta centra “Mežaparks” paredzamā nākotne. Šī Nacionālā sporta bāze, pirmām kārtām, ir Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) mājvieta, kur tiek nodrošināti nepieciešamie apstākļi Latvijas labāko sportistu konkurētspējas saglabāšanai un uzlabošanai, lai gūtu panākumus Olimpiskajās spēlēs. Tieši šī funkcija bija noteicoša, kad 2014.gadā Ministru kabinets piešķīra vairāk nekā 600 000 EUR bāzes atjaunošanai un LOV modernizācijai.”

LOK vairāk nekā divus gadus uztājīgi ir aicinājis IZM nodod sporta centra “Mežaparks” bāzi LOK apsaimniekošanā, lai vēl aktīvāk attīstītu LOV bāzi, tehnoloģijas un iespējas, kas arī komandu sporta spēļu izlasēm ļautu izmantot LOV laboratoriju un speciālistu pakalpojumus.

Tāpat projekta steidzamā virzīšana liek domāt, ka tā pamatā nav sporta attīstības, bet gan kādi citi mērķi. Atgādināsim, ka pirms trijiem gadiem IZM pēkšņi virzīja izskatīšanai valsts sekretāru sanāksmē jautājumu par sporta centra “Mežaparks” valsts kapitāldaļu nodošanu “Valsts Nekustamiem īpašumiem”. Par šādu soli negatīvi reaģēja pat Finanšu ministrija, kas ir “Valsts Nekustamie īpašumi” īpašnieks. Arī IZM 2013.gada projekti, kuru ietvaros bija mēģinājumi izlikt LOV no sporta centra “Mežaparks” telpām un pārcelt to uz tenisa centru “Lielupe” vai citur, bija vērsti uz darījumu aktivizēšanu ar sporta centra “Mežaparks” bāzi kā pārdodamu nekustamo īpašumu, bet jau bez LOV, LOK un sporta federāciju līdzdalības.

“Galvenā ir Latvijas Olimpiskā vienība un mūsu iespējas saglabāt un uzlabot Latvijas labāko sportistu konkurētspēju. Veicot ieguldījumus LOV attīstībā iepriekšējos gados, Latvijas valsts ir apliecinājusi šīs problēmas nozīmīgumu”, uzsver LOK prezidents Aldons Vrubļevskis.

LOK Ģenerālās asamblejas sesijas dalībnieki vienojās Rezolūcijā valdībai un Saeimai noteikt nesasteigt šī jautājuma virzību un izskatīšanu Nacionālajā sporta padomē.