Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas un Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas kopsēdē deputāti, spriežot par sporta centra "Mežaparks" turpmāko attīstību un apsaimniekošanu, pauda neizpratni par šī objekta attīstības projekta neturpināšanu.

Vairāki deputāti bija neapmierināti ar to, ka projekts netiek turpināts, jo tajā jau ieguldīti aptuveni 600 000 latu, no kuriem projektēšanas izdevumi esot 300 000 latu.

Deputāts Ņikita Ņikiforovs (SC) arī akcentēja, ka nedzirdēja nevienu argumentu, kādēļ sporta centra "Mežaparks" attīstības projekts nav turpināms un Latvijas Olimpisko vienību (LOV) pārvedīs uz Lielupi.

Deputāti jau premjerministram Valdim Dombrovskim (V) un izglītības un zinātnes ministram Vjačeslavam Dombrovskim (RP) nosūtījuši vēstuli, lūdzot skaidrot valdībā pieņemto lēmumu par "Mežaparka" projekta neturpināšanu. Deputāti iecerējuši rīkot arī izbraukuma sēdi uz Latvijas Olimpisko vienību un sporta centru "Mežaparks".

Biedrības "Latvijas Olimpiskā komiteja" (LOK) prezidents Aldons Vrubļevskis šodienas sēdē akcentēja, ka vēlas iegūt atbildi par to, kas notiks ar LOV un šo īpašumu laikā, kamēr būvēs centru Lielupē, kas varētu būt pabeigts tikai 2018.gadā, jo organizācijai ir jāsagatavo komandas Olimpiskajām spēlēm un LOV darbība ir jānodrošina arī šajā periodā.

Vrubļevskis arī vērsa uzmanību, ka "Mežaparkā" atrodas unikāla sporta spēļu zāle, četri atvērtie tenisa korti, trīs pludmales volejbola laukumi un trenažieru zāle, dienesta viesnīca sportistiem un svarīgi zināt, kas notiks ar šo objektu, kas uzturēs sporta centra kustamo un nekustamo mantu. "Manuprāt, tas, kā patlaban tiek lemts, ir diezgan nesaimnieciski - naudu tagad vairs nedosim, redzēs, kas tur notiks. Pēc kāda laika īpašums varbūt nonāks tādā stāvoklī, ka nebūs vairs izdevīgi uzturēt, un, protams, par lētu naudu var Ķīšezera maliņā dabūt. Patlaban mūsu sāpe nav tikai par OIimpisko vienību, bet par visu sportu, kas tur notiek," sacīja Vrubļevskis.

"Nevienā brīdī nav ticis pieņemts lēmums par kapitālsabiedrības darbības izbeigšanu ar kādām tamlīdzīgām sekām. Mēs runājam tikai par to, ka pašlaik netiek pieņemts lēmums par sporta centra "Mežaparks" attīstības projekta realizāciju. Kapitālsabiedrība, kuras arī daļa no īpašniekiem ir LOK, turpina savu darbību. Valsts arī nav skatījusi jautājumu, ka šis sporta centrs netiktu tālāk finansēts, tā turpina savu darbu ierastajā kārtībā," uzsvēra Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Sporta un jaunatnes departamenta direktore Ulrika Auniņa-Naumova, norādot, ka arī īres līgumus ar sporta organizācijām neviens lauzt negrasās.

IZM pārstāvji arī akcentēja, ka līdzekļu pārdales rezultātā finansējums tiks novirzīts, lai rekonstruētu un uzbūvētu vairākus nacionālas nozīmes sporta infrastruktūras objektus Siguldā, Valmierā, Rīgā, Liepājā, Jūrmalā un Rēzeknē. Tā rezultātā galvenie ieguvēji no finansējuma pārdales būs augstas klases sportisti un vairāku reģionu iedzīvotāji.

Izglītības un zinātnes ministra ārštata padomnieks sporta jautājumos Jānis Kols norādīja, ka sporta centrs "Mežaparks" jau ilgstoši strādājis ar zaudējumiem un jāsaprot, vai tas strādā biznesa funkcionāriem vai sporta attīstībai. Kols atkārtoti akcentēja, ka sporta centrs nav nododams privatizācijai. Tikmēr Bērnu un jauniešu sporta burāšanas centra vadītājs Visvaldis Briedis pauda savas aizdomas, ka kādam cilvēkam attiecībā uz sporta centru varētu būt savi mērķi, kas nav tikai sporta attīstība.

Jau vēstīts, ka sporta centra "Mežaparks" kapitāldaļu turētājs ir valsts un LOK, kuras mērķis ir tur organizēt sporta pasākumus un sekmēt dažādu sporta veidu attīstību, nodrošinot sportistiem atbilstošus mācību un treniņu apstākļus. Līdz ar to kapitālsabiedrības privatizācija netiek plānota, aģentūru LETA informēja IZM.

Ministrija jau tuvākajā laikā izskatīšanai Ministru kabinetā virzīs tiesību aktu projektu, lai bezatlīdzības lietošanā nodotu IZM īpašumu Pāvu ielā 14 Latvijas Zēģelētāju savienībai (LZS). LZS tur plāno attīstīt Nacionālā bērnu un jaunatnes burāšanas sporta centra darbību. Īpašumu Pāvu ielā apsaimnieko Sporta centrs "Mežaparks".

Ministrijas pārstāvji arī atgādina, ka jau 2007.gadā ar valdības ar rīkojumu atteica VSIA "Sporta centrs Mežaparks" privatizāciju, noraidot sabiedrības ar ierobežotu atbildību "JS Riska vadības grupa" privatizācijas ierosinājumu, tādējādi atsakot nodot privatizācijai kapitālsabiedrību, jo tā nepieciešama valsts pārvaldes funkciju veikšanai sporta politikas jomā.

Ministrijā arī akcentē, ka 17.oktobrī LOK un LOV pārstāvji pauduši atbalstu sporta centra "Mežaparks" projekta apturēšanai. Tikšanās laikā LOK prezidents Aldonis Vrubļevskis, ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers un Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) un LOV pārstāvis Einārs Fogelis pauda atbalstu IZM piedāvājumam par LOV nepieciešamo telpu, iekārtu un aprīkojuma pārcelšanu uz tenisa centru "Lielupe".

Savukārt 28.oktobrī ministrija saņēmusi elektronisku vēstuli no LOK prezidenta Vrubļevska, kurā viņš pauž organizācijas atbalstu IZM plānotajām finanšu resursu pārdalēm ar mērķi izveidot sporta infrastruktūras attīstības programmu līdz 2018.gadam.

LOV pēc dažiem gadiem iegūs jaunu mājvietu tenisa centrā "Lielupe" ar jaunām, mūsdienīgām telpām, kā arī sporta medicīnas laboratorijām. Par to oktobra beigās lēma valdība un šonedēļ Saeima, pārdalot līdzekļus vairāku sporta infrastruktūras objektu rekonstrukcijai un būvniecībai.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) paziņojumā medijiem informēja, ka, novirzot līdzekļus jaunu LOV telpu un laboratoriju izbūvei, vairs netiks īstenots 2007.gadā izstrādātais sporta centra "Mežaparks" būvniecības projekts, kas paredzēja plašu administratīvo telpu izbūvi, kā arī septiņu gadu laikā bija novecojis. Šis projekts paredzēja 70 kvadrātmetru liela vadības kabineta izbūvi, sēžu zāli vairākiem desmitiem cilvēku un daudzu citu administratīvo telpu ierīkošanu tā vietā, lai koncentrētos uz sporta infrastruktūras pilnveidi.

Sporta centrā "Mežaparks" esošo LOV sporta medicīnas centru plānots pārcelt uz tenisa centru "Lielupe" un tur turpināt tā attīstību. Sporta centrs "Mežaparks" savu darbību turpinās, un saskaņā ar īres līgumu arī LOV turpinās darbību tā teritorijā līdz tenisa centra "Lielupe" projekta īstenošanas beigām.

Vienlaikus IZM rosināja turpināt Lielupes projektu, veicot izstrādātā tehniskā projekta precizēšanu, attiecīgi tajā iekļaujot LOV darbības nodrošināšanai nepieciešamās telpas, iekārtas un aprīkojumu, ko arī apstiprināja valdība.